Rynek Catalyst został uruchomiony przez Giełdę Papierów Wartościowych S.A. i BondSpot S.A. 30 września 2009 roku, wypełniając istotną lukę na polskim rynku finansowym. Przed jego powstaniem obrót obligacjami odbywał się głównie na nieuregulowanym rynku międzybankowym. Jedynie w niewielkim zakresie handlowano obligacjami (głównie skarbowymi), na giełdzie oraz na platformie MTS-CeTO. Wąski rynek obligacji korporacyjnych dostępny był praktycznie dla bardzo niewielkiej grupy inwestorów, dysponujących dużymi portfelami i korzystających z usług private banking. Taka sytuacja odbijała się również na emitentach, którzy w większości nie korzystali z możliwości emitowania obligacji jako formy pozyskiwania kapitału.
W chwili obecnej sytuacja zmieniła się diametralnie – rynek Catalyst nieustannie rośnie, przybywają nowi emitenci korzystający ze sprawdzonych na świecie form pozyskiwania kapitału, pojawiają się inwestorzy zainteresowani stabilnym dochodem oraz możliwością dywersyfikacji i poszerzenia swoich portfeli inwestycyjnych. Zwiększa się również ilość notowanych instrumentów.
]]>Obniżające się oprocentowanie depozytów bankowych, panujący zastój na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych lokujących w akcje oraz dynamicznie rozwijający się rynek obligacji Catalyst spowodowały, że inwestorzy coraz chętniej sięgają po obligacje jako ciekawą alternatywę do zainwestowania swoich oszczędności. W chwili obecnej konsumenci, oprócz obligacji skarbowych, mają do wyboru również szeroką gamę obligacji korporacyjnych, spółdzielczych i komunalnych i coraz częściej korzystają z tych możliwości, osiągając przyzwoite i stałe zyski. W niniejszym cyklu zajmiemy się głównie podstawowymi informacjami o inwestowaniu w obligacje korporacyjne.
]]>Odpowiednio dobrane obligacje korporacyjne, przy stosunkowo niskim ryzyku, oferują wyższe stopy zwrotu niż inwestycje w lokaty bankowe lub obligacje skarbowe. Dochód z odsetek obligatariusza kształtuje się przeważnie na poziomie stawki WIBOR powiększonej o kilka punktów procentowych.
Istnieje możliwość zakupu obligacji bardziej ryzykownych, których oprocentowanie może sięgać nawet 15-20% w skali rocznej. Dla przykładu w czerwcu 2013 r. na Catalyst dostępne są między innymi obligacje firm GPF Causa i E-Kancelarii oprocentowane na stałym poziomie 15% rocznie, firmy East Pictures o stałym kuponie na poziomie 17% rocznie, a najwyżej oprocentowane są obligacje firmy Poznańska 37, które dają stały dochód na poziomie 20% rocznie. Natomiast wysokość oprocentowania lokat rzadko w połowie 2013 roku przekracza 4,0%.
]]>Kluczowe jest rozróżnienie nabywania obligacji na rynku pierwotnym i w obrocie wtórnym.
Obligacje skarbowe służą finansowaniu deficytu budżetowego. Mówiąc wprost – Skarb Państwa pożycza pieniądze od podmiotów prywatnych (osób fizycznych, firm itp.) na pokrycie niedoboru dochodów względem wydatków Skarbu Państwa.
]]>Krzywa rentowności w pytaniach i odpowiedziach
Co na temat stóp procentowych można znaleźć w serwisie InvestTracer?
Jak wykorzystać krzywą rentowności w praktyce?
]]>